Gotujemy doradę

Dorada
Ilustracja: Werner – Public Domain | powiększone do kwadratu

PRZED GOTOWANIEM:

Mrożoną doradę całkowicie rozmrażamy. Czyścimy, płuczemy i kroimy na porcje. Jeżeli gotujemy doradę w całości, oporządzamy ją usuwając skrzela (nadałyby potrawie gorzkawy smak).

GOTUJEMY:

Wkładamy do wrzącego wywaru warzywnego (z dużą ilością cebuli), mieszaniny wody i białego wina, wody i mleka lub samego wina. Płyn może przykrywać rybę nawet do połowy. Gotujemy na małym ogniu, żeby nie połamać delikatnego mięsa: filety i dzwonki – przez 20 minut, bardzo duże kawałki lub całą rybę – przez 40 minut. Dodajemy czosnek roztarty z solą i cukier. Możemy dodać plasterki cytryny lub cebuli, ziarenka pieprzu, koper, majeranek i inne przyprawy. Do wywaru można również dodać suszone grzyby. Gotujemy pod szczelnym przykryciem. Dorada jest ugotowana, gdy zmieni kolor na jaśniejszy, a części mięsa łatwo od siebie odchodzą.

PO UGOTOWANIU:

Ugotowaną rybę bardzo ostrożnie wyciągamy cedzakiem. Płynu z gotowania warto użyć do przyrządzenia sosu.

SPOSÓB PODANIA:

Gotowana ryba doskonale smakuje z sosem maślanym, koperkowym lub oliwą ze szczypiorkiem bądź miętą. Podajemy w towarzystwie surówek, sałatek lub z ryżem, ziemniakami, soczewicą czy kaszą jaglaną.

Smacznego!