Gotujemy mintaja

Mintaj
Foto: sostavproduktov.ru – Copyright | powiększone do kwadratu

PRZED GOTOWANIEM:

Mrożonego mintaja całkowicie rozmrażamy. Czyścimy, płuczemy i kroimy na porcje. Jeżeli gotujemy mintaja w całości, oporządzamy go usuwając skrzela (nadałyby potrawie gorzkawy smak).

GOTUJEMY:

Wkładamy do wrzącego wywaru warzywnego (z dużą ilością cebuli), mieszaniny wody i białego wina, wody i mleka lub samego wina. Płyn może przykrywać rybę nawet do połowy. Gotujemy na małym ogniu, żeby nie połamać delikatnego mięsa: filety i dzwonki – przez 5–8 minut, bardzo duże kawałki lub całą rybę – przez 10–15 minut. Dodajemy czosnek roztarty z solą i cukier. Możemy dodać plasterki cytryny lub cebuli, ziarenka pieprzu, koper, bazylię, majeranek, tymianek, szafran i inne przyprawy. Do wywaru można również dodać suszone grzyby. Gotujemy pod szczelnym przykryciem. Mintaj jest ugotowany, gdy zmieni kolor na jaśniejszy, a części mięsa łatwo od siebie odchodzą.

PO UGOTOWANIU:

Ugotowaną rybę bardzo ostrożnie wyciągamy cedzakiem. Płynu z gotowania warto użyć do przyrządzenia sosu.

SPOSÓB PODANIA:

Gotowana ryba doskonale smakuje z sosem maślanym, koperkowym lub oliwą ze szczypiorkiem bądź miętą. Podajemy w towarzystwie surówek, sałatek lub z ryżem, ziemniakami, soczewicą czy kaszą jaglaną.

Smacznego!